Урок хімії

7 клас

Плотнікова Раїса Прокофіївна,

вчитель хімії,

спеціаліст вищої категорії,

старший учитель

  

 Тема: Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують.

 Мета:

навчальна:

      ознайомити учнів з явищами як загальн філософським поняттям та фізичними і хімічними явищами зокрема;

      забезпечити умови для засвоєння учнями понять: явище, фізичне явище, хімічне явище, хімічна реакція, ознаки хімічних реакцій.

розвивальна:

      розвивати уміння виділяти загальні ознаки і відмінності фізичних і хімічних явищ;

      розвивати уміння застосовувати отримані знання на практиці і оцінювати результати виконаних дій;

      формувати основи критичного мислення.

виховна:

      сприяти формуванню зацікавленості предметом;

      сприяти формуванню комунікативної та інформаційної компетенції.

 

Матеріали до уроку: підручник, мультимедійна презентація, набір хімічних реактивів (розчини мідного купоросу, оцтової кислоти, соди, лугу, пробірки, спиртівка, сірники, свічка).

Тип уроку: урок вивчення і закріплення нових знань.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Привітання, перевірка відсутніх та підготовка учнів до заняття.

Учитель. Для успіху на уроці нам потрібен ваш хороший настрій. Тому подивіться на сусіда по парті, усміхніться один одному та побажайте всього доброго.

    ІІ . Актуалізація опорних знань

           1.  Мозковий  штурм

Визначення понять:   хімічний елемент, валентність, хімічні формули, індекси і коефіцієнти.

           2. Самостійна робота за завданнями компютерної презентації:

1)  Визначити металічні і неметалічні хімічні елементи.

2)    Визначити валентність елементів.

3)    Скласти формули за валентністю

4)    Визначити валентність за формулою.

5)    Знайти суму індексів у формулах.

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності учнів.

Учитель. Озирнувшись навкруги, ми помітимо, що в природі і світі все постійно змінюється. Ці зміни називаються  явищами.

Наведіть приклади таких явищ, що відбуваються навколо нас щодня.

(Дощ, сніг, вітер, гроза, ріст дерев, скисання молока тощо).

Згадайте, які явища ви вивчали на уроках природознавства і запишіть їх у схему:

                                                       Хімічні  

 

 

 


     Біологічні                                 Явища                                Соціальні

 

 

 

 


                                                       Фізичні

 

     ІV.  Вивчення нового матеріалу

             Повідомлення теми і мети уроку

   Сьогодні ми з вами повинні з’ясувати відмінності між фізичними та хімічними явищами.

Проведемо експерименти і зробимо висновки.

1.     Візьмемо шматок мідного дроту і виготовимо спіраль. Змінилася форма, але не змінилася речовина.

2.     Подрібнемо у ступці цукор до порошку. Речовина теж не змінилася.

3.     Розчинемо цукор у воді. Речовина не змінюється. Міняється стан.

4.     Нагріємо воду до кипіння. Змінюється тільки агрегатний стан, речовина не змінюється.

5.     Спалюємо папір. Утворюється нова речовина попіл.

6.     Молоко скисло. Речовина перетворилася.

7.     Згнило яблуко. Речовина змінилася.

Робимо висновок: явища, під час яких речовини не перетворюються, називаємо фізичними. А явища, під час яких зявляються нові речовини, називаємо хімічними.

Хімічні явища – це хімічні реакції.

Умовний запис хімічної реакції

           А    +      В       à      С    +     Д

Вихідні речовини              Продукти

(реагенти)                             реакції

 

Учитель. Щоб розпізнати хімічне явище, треба знати ознаки хімічних реакцій. Для цього проведемо ряд експериментів, бо дослід – це основа пізнання.

Лабораторний дослід № 3 «Проведення хімічних реакцій»

Інструктаж з БЖД

Мета: ознайомитися з ознаками хімічних реакцій.

Обладнання та реактиви: розчини соди, мідного купоросу, оцтової кислоти, лугу, пробірки, спиртівка, свічка, бенгальські вогники.

 

Хід роботи

 

№ досліду

Реагенти

Спостереження

1

Сода + кислота

Виділення газу

2

Мідний купорос + луг

Випав осад

3

Луг + індикатор

Зміна кольору

4

Горіння свічки, бенгальских вогників

Виділення тепла і світла, зміна кольору, поява запаху

 

Висновок: ознаками хімічних реакцій є – виділення газу, поява осаду, запаху, зміна забарвлення, виділення тепла і світла.

Учитель: За яких умов виникають хімічні реакції?

(Учні працюють з підручником і записують умови виникнення і перебігу хімічних реакцій)

 

                         Умови виникнення хімічних реакцій:

 

      подрібнення речовин (найбільше подрібнення досягається розчиненням речовин);

      приведення до зіткнення реагуючих речовин (перемішування);

       для протікання багатьох реакцій неохідне нагрівання реагуючих речовин до певної температури.

 

Учитель. А чи використовує людина фізичні та хімічні явища? Подивіться навкруги, скільки різноманітних предметів оточує нас. Усі вони зроблені з речовин. Ці речовини людина виробляє шляхом  хімічних перетворень. У всіх галузях народного господарства задіяні хімічні процеси.

 

Учнівська презентація проекту  «Використання фізичних і хімічних явищ в народних ремеслах».

 

V.               Засвоєння нових знань:

 

1.     Гра «Знайди пару».

 

1. Горіння свічки

а) Зміна забарвлення

2. Почорніння срібних предметів

б) поява осаду

3. Взаємодія соди з лимонною кислотою

в) виділення газу

4. Протухання яєць

г) виділення тепла і світла

5. Скисання молока

д) зміна запаху

 

2.     Гра «Сортувальник» (Обери всі ознаки хімічних реакцій)

1)   Зміна агрегатного стану речовин

2)   Випаровування

3)   Утворення осаду

4)   Плавлення

5)   Зміна форми

6)   Виділення тепла

7)   Поява запаху

 

3.     Виберіть фізичні та хімічні явища з тексту

    Прийшла зима. На вулиці випав сніг і вкрив землю білою ковдрою. Річки і ставки лежать під кригою. Але тільки-но пригріє сонечко  і  замерзла вода знову потече.

    Діти з горища дістали старі санчата. Шкода, вони трохи заіржавіли, та їх можна легко почистити.

    А удома у всіх стоять прикрашені ялинки. Які чудові кульки висять на них!

    Виробництво ялинкових іграшок  - дуже цікавий процес. Спочатку склодув видуває кульку, а потім її розфарбовує і підсушує.

    У новорічну ніч всі запалюють свічки, бенгальські вогники і навіть вибухають феєрверки.

    Новий рік – дивовижне свято!

     4. Вправа « Незакінчене речення..» (  продовжити речення)

1)   Фізичні явища не супроводжуються…. 

2)   Вони проявляються у зміні форми …

3)   Суть хімічних явищ полягає у  ….  

4)   Хімічне явище і є …

5)   Виділення газу, утворення або зникнення осаду, зміна забарвлення,  

       поява або зникнення запаху, виділення або поглинання теплоти,

       випромінювання світла тощо  -  називають …

6)   Для виникнення і перебігу хімічної реакції необхідно...

              5.  Узагальнююча бесіда про значення фізичних і хімічних явищ у житті людини

VI.           Домашнє завдання

Вивчити параграф 19 підручника, виконати вправи 7, 9.

Творче завдання. Використання хімічних реакцій в побуті.

VII.        Підсумки уроку

1)    Учні висловлюють свої враження від уроку.

2)    Учитель оцінює роботу учнів на уроці.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Лашевська А.А. Хімія: 7 кл.: Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Генеза, 2007. – 200с.: іл.

2. Попель П.П., Крикля Л.С. Хімія: 7 кл.: Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Видавничий центр « Академія». 2008. - 230с.: іл''

Популярні дописи з цього блогу